Herb Gminy Paszowice
Herb Gminy Paszowice został ukształtowany w kartuszu (ozdobna forma tarczy rycerskiej) – w formie stylowej schyłku siedemnastego wieku (na Śląsku). Tarcza (kartusz) – jest dzielona na trzy pola. Pierwsze i drugie pole są barwy ciemnej zieleni. Pole trzecie jest barwy złota. W polu pierwszym i drugim znajdują się złote lilie (po jednej w każdym) – skosem ku górze i ku środkowi – w miejsce łączenia barw i pól tarczy .
W polu trzecim znajduje się postać księżnej Agnieszki, żony Bolka II Małego – w ciemnoczerwonej sukni. Jest ona osłonięta narzuconym na ramiona niebieskim płaszczem ze złotymi guzami. Na głowie wdowi czepiec. Spod czepca wyłaniają się złote włosy. Nad głową – na tle czepca – symbolicznie zawieszona mitra książęca, błękitna (w złotej konstrukcji z czerwoną górną wypustką). W rękach złożonych na przedzie w białosrebrzystych rękawach (i także góra gorsetu) – nad pasem – księżna trzyma trójliść w barwie ciemnej zieleni na podkładzie złota.
W dole pola, po obu stronach postaci księżnej – tarcze herbowe zwrócone ku środkowi. Po stronie prawej tarcza o złotym polu z czarnym orłem ze srebrną przepaską półksiężycową poprzez pierś i skrzydła. Nad tarczą zamocowany hełm z labrami, a na hełmie klejnot w postaci czarnego orła – identycznego z godłem – ze srebrną półksiężycową przepaską. Po stronie lewej tarcza o szachowanym polu srebrno-czerwonym. Na tarczy górą hełm z labrami, a na hełmie półkole pokryte srebrno-czerwoną szachownicą, szachowany klejnot. W obu przedstawieniach labry są barwy podkładu – czerni.
Całość robi wrażenie kurtyny w lilie – odsłaniającej postać księżnej z małymi herbami po obu stronach, w ramach zdobnego kartusza o manierystycznej formie.
Tarcza - kartusz – jest trzymana od góry, znad tarczy przez orła piastowskiego linii świdnicko-jaworskiej, o kroju orła z tarczy Bolka I z nagrobnego rzeźbiarskiego przedstawienia w Krzeszowie. Prawa część orła (orła dzielonego barwą w słup) – jest barwy czerni. Lewa część orła jest barwy czerwieni.
Odczytywać obraz – wizerunek w tarczy jak i formę trzymacza należy stojąc za tarczą (a więc i stronę prawą i lewą odwrotnie).
Dołem pod tarczą (kartuszem) jest przewieszona wstęga w barwie czerwieni, na której jest napis barwy złota – Gmina + Paszowice + Gmina. Szarfa czerwona jest końcami rozdwojonymi przewieszona przez pazury łap orła.
Zastosowanie trzymacza z szarfą jako przedstawienie poza heraldyczne umożliwia wprowadzenie napisy z nazwą gminy. W przeciwnym bowiem razie – bez trzymacza – wprowadzenie napisu do herbu byłoby niemożliwe.
Flaga Gminy Paszowice
Z herbu gminy w zasadzie powinny wywodzić się barwy gminy – barwy ziemi ...
W przedstawieniu herbowym istnieją w zasadzie dwie barwne dominanty. Inne kolory (barwy i metale) – występują w detalach. Dlatego też najwłaściwszym będzie przyjąć barwę zieleni i barwę złota. Skoro układ pól w kartuszu tworzy formy trójkątne – samo się narzuca aby flaga gminy była formowana na zasadzie zestawienia trójkątów.
Z tego wynika, że układ barw we fladze Gminy Paszowice będzie się formował na zasadzie ustawienia trójkątów – trzech. Jeden – w złocie, opiera się podstawą o drzewce, a dwa pozostałe trójkąty – w zieleni ciemnej, podstawami tworząc przyległą krawędź poziomej płachty flagi, wierzchołkami swymi dotykają drzewca. Są to bowiem trójkąty o dwu bokach ustawionych pod kątem prostym względem siebie każdy. W środku złotego trójkąta jest umieszczony trójliść w barwie ciemnej zieleni.
Przy pionowej płachcie flagi (mocno wydłużonej) przy drzewcu wzdłuż dłuższego boku – złoty trójkąt tworzy swą podstawą linie poziomą graniczną, góry flagi. Jest on ukształtowany wierzchołkiem pionowo w dół. Dwa ciemno-zielone trójkąty, o dwu bokach względem siebie pod kątem prostym, są ustawione wierzchołkami do góry, dołem tworząc linię zieloną będącą podstawą flagi. Trójkąt zielony ustawiony ku górze przytyka do drzewca.