W pobliżu Jawora, gdzie ma powstać droga ekspresowa S3, archeolodzy odkopali około 650 grobów. Najstarsze powstały 1800 lat p.n.e.
W związku z planowaną budową drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Bolków na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu podjęto badania wykopaliskowe na stanowisku archeologicznym w Paszowicach koło Jawora. Wstępne prace rozpoznawcze wskazywały, że znajdują się tam ślady osady z czasów kultury łużyckiej, wpływów rzymskich oraz z okresu średniowiecza.
Przedmioty znalezione na cmentarzysku przy budowie drogi S3 Mat. GDDKiA
W trakcie badań archeologicznych, rozpoczętych w 2016 roku, odkopano rozległe, wielopoziomowe i bogate cmentarzysko ludności kultury łużyckiej. Jest to jedno z nielicznych tak bogatych stanowisk odkrytych w rejonie Jawora. Wcześniej znane stanowiska tego typu m.in. z okolic Zębowic i Starego Jawora stanowiły ciekawy, ale dużo skromniejszy, przykład nekropolii ludności kultury łużyckiej rejonu Równiny Jaworskiej.
Na terenie, gdzie ma powstać droga, odkrytych zostało około 650 grobów, datowanych wstępnie na okres od 1800 p.n.e. do 600 p.n.e. Znaleziono tam przeszło 1700 naczyń ceramicznych oraz liczne przedmioty z brązu i żelaza.
Na cmentarzysku znajduje się pełen zakres obiektów grobowych kultury łużyckiej, od najprostszych jamowych poprzez pochówki jedno popielnicowe, wielonaczyniowe aż po skomplikowane groby komorowe z obstawami kamiennymi, a także pochówki podkurhanowe.
Do najciekawszych znalezisk należy niewątpliwie brązowy czekan – rodzaj broni, będącej oznaką statusu społecznego pochowanej osoby. Odnaleziony został w grobie wraz z trzema szpilami tarczowatymi. Mógł należeć do przywódcy lokalnej społeczności. Podczas wykopalisk odkryto liczne przykłady ozdób ludności kultury łużyckiej w postaci brązowych i żelaznych szpil, bransolet, naszyjników oraz przedmioty codziennego użytku jak noże, osełki, sierpy itp.
Asortyment znalezisk uzupełnia arcyciekawy zbiór ceramiki malowanej. Są na niej przedstawienia symboliczne w postaci trójkątów, gałązek, trykwetrów, swastyki i inne, charakterystyczne dla kultury łużyckiej z okresu halsztackiego. To koleje świadectwo powiązań ówczesnych mieszkańców Dolnego Śląska z przodującymi centrami kulturowymi Europy.
Autor: Magda Nogaj
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21584488,zaskakujace-odkrycie-na-budowie-s3-setki-grobow-z-bronia-i.html
Foto: (Mat. GDDKiA)