Piątek 9 listopada w Szkole Podstawowej w Pogwizdowie był wyjątkowy i bardzo wzruszający. Na ten dzień zaplanowano obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości składały się z dwóch części ; pierwszej, w której brała udział społeczność szkolna i drugiej- wieczornej, w której uczestniczyli mieszkańcy okolicznych wsi i zaproszeni goście.
Od ósmej rano w szkole odbywały się konkursy plastyczne, historyczne oraz projekcje filmowe nawiązujące do tematyki obchodzonego święta. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły ubrani byli w stroje galowe, do których przypięli biało-czerwone kotyliony wykonane przez uczniów. Po zajęciach w klasach, wszyscy udali się do sali gimnastycznej, która zamieniła się w jesienny, wiejski krajobraz. Na scenie można było zobaczyć kosze wypełnione warzywami i owocami. Wszystko przysypane było kolorowymi liśćmi, żołędziami i kasztanami. Obok sceny stał samotny biały krzyż. Całości dopełniały palące się świece. Nie zabrakło także biało-czerwonej flagi oraz godła Polski. Na tym tle przepięknie wypadł montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas I-VII. Była to próba generalna przed wieczornym występem.
O godzinie 11.11 odśpiewano cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, przyłączając się w ten sposób do bicia „Rekordu dla Niepodległej” . Po odśpiewaniu hymnu Pani dyrektor wręczyła nagrody uczniom, którzy zajęli premiowane miejsca w konkursach organizowanych już od początku roku szkolnego. W konkursie na „Życzenia dla Ojczyzny” uhonorowani zostali: Amelia Woźniak, Amelia Jastrząb i Błażej Cichoński. W konkursach plastycznych nagrody zdobyli: Maria Scholz, Anna Grosiak, Wioleta Barucha, Monika Bukało, Adam Kowalski, Mateusz Grosiak, Amelia Jastrząb, Anna Fartuszyńska, Kacper Kubik, Sławomir Cybulski, Izabela Kolanek, Bartosz Fartuszyński i Ignacy Łuczak. W konkursie historycznym zwyciężyli: Wiktor Dąbal, Bartosz Padjuczenko i Jan Zubrzycki. Zostały także rozdane nagrody za turniej w „szczypiorniaku”. Na zakończenie Pani dyrektor uhonorowała specjalnym kotylionem Panią Annę Chudzik, która jest zawsze obecna na uroczystościach szkolnych.
Dalsza część obchodów zaplanowana była na godzinę 16.30. Zaproszenie goście oraz okoliczni mieszkańcy po brzegi wypełnili salę gimnastyczną. Wśród nich obecny był wójt Sebastian Oszczęda, ks. Marek Kruk ,dzielnicowy Grzegorz Horoszko oraz radni: Marek Sowa i Piotr Bukało. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego. Przed występem uczniów Pani dyrektor wręczyła podziękowania tym wszystkim, którzy angażują się w pracę na rzecz szkoły. Część artystyczna w wykonaniu uczniów była wyjątkową lekcją historii. Nastrój, który panował w czasie występu był niepowtarzalny. Dekoracja, blask świec, oświetlenie potęgowały „wyjątkowość chwili” Recytowane teksty, odgrywane sceny, śpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne wzbudzały wiele emocji. Na widowni nie brakowało łez wzruszenia. Występ uczniów nagrodzony został wielkimi brawami.
Po wyprowadzeniu sztandaru rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Jako pierwsi zaśpiewali nauczyciele naszej szkoły, następnie zespół ludowy „Kukułeczki” oraz KGW Pogwizdów. Na koniec można było posmakować wspaniałych rogalików upieczonych przez Panie z Koła Gospodyń w Pogwizdowie.
Piątkowe uroczystości były podsumowaniem działań i wydarzeń, w których uczestniczyli uczniowie w ostatnich miesiącach. Udział w konkursach i projektach pozwolił bardziej poznać, zrozumieć, docenić i szanować historię naszego Państwa.