Piękna słoneczna pogoda, wysyp grzybów w lesie oraz wyjątkowy urodzaj śliwek to mocne akcenty tegorocznego „9. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki”, które odbyło się w tradycyjnie w Nowej Wsi Wielkiej, przy finansowym wsparciu Powiatu Jaworskiego oraz Gminy Paszowice.
Gośćmi festynu byli: Przewodniczący Rady Powiatu w Jaworze – Roman Sadowski, Wójt Gminy Paszowice – Sebastian Oszczęda, Skarbnik Gminy - Monika Kwiatkowska, oraz b. Sekretarz Gminy Bolesław Stochmal.
Nie zabrakło stałych przyjaciół i bywalców festynu, którzy licznie przybyli na tradycyjną zupę grzybową z prawdziwków i kurek, różnorodne ciasta ze śliwką węgierką w roli głównej oraz smakowity kompot z tych owoców. Pomimo wyjątkowo suchego lata i początku złotej jesieni w tym roku, los podarował grzybiarzom niebywałą frajdę w postaci prawdziwków i innych szlachetnych grzybów, stąd nie zabrakło ich także na festynie. Nie zawiedli, jak zwykle biegacze. Zjawili się na kolejnym Prawdziwkowym Biegu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Paszowice, w kategorii kobiet i mężczyzn, w rekordowym składzie. Reprezentowali Jawor, Bolków, Paszowice, Jelenią Górę, Świerzawę i Janowice Wielkie, a wśród nich dostrzegliśmy Przewodniczącego Rady Powiatu – Romana Sadowskiego i Naczelnika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa – Michała Lenkiewicza. Prym wiodły jaworskie Kluby: TKKF „Jaworzanie” i JKS „Salamandra”. Bieg został zorganizowany przy aktywnym udziale Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jaworzanie”, które reprezentował Prezes – Jan Czekiel, a jego laureatami zostali:
I miejsce w kategorii kobiet – Izabela Wolak
II miejsce – Katarzyna Papciak
III miejsce – Krystyna Świerk
I miejsce w kategorii mężczyzn – Jerzy Jagielski
II miejsce – Jerzy Ładysz
III miejsce – Andrzej Rydz
Puchary dla zwycięzców ufundował Wójt Sebastian Oszczęda, a o pozostałe nagrody, w tym dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe, zadbali: Prezes TKKF oraz członkowie Stowarzyszenia.
Podczas festynu rozstrzygnięto także dwa konkursy kulinarne na potrawę z grzybów oraz ze śliwek.
Wśród potraw ze śliwki, Jury w składzie – Alina Rojowska, Małgorzata Tokarska - Mazur i Michał Łyczkowski, najwyżej oceniło „dzieło” Józefy Orłowskiej z Legnicy pn. „Kaczka pieczona w sosie śliwkowym”. Drugie miejsce zajęła Janina Rogowska za „Ekologiczne powidła śliwkowe”, a trzecie Sabina Kurek za napój alkoholowy „Śliwowica jest Kobietą”. W kategorii „potrawa z grzybów” najwyższe noty otrzymała Alina Drzał za „Gołąbki z kaszą i prawdziwkami w sosie pomidorowym”, drugie miejsce przypadło Zenonowi Stasiakowi z Kondratowa za „Kotlety z prawdziwków”, a trzecie – ponownie Janinie Rogowskiej za „Uszka do barszczu z prawdziwków”. Jury przyznało także trzy wyróżnienia, a otrzymały je potrawy autorstwa Jadwigi Kuźniar, Kazimierza Rogowskiego i Aliny Drzał.
O ucztę dla ducha zadbał Zespół „Echo” z Bolkowa pod kierownictwem Małgorzaty Tokarskiej - Mazur, w repertuarze biesiadnym. Wykonawcy nagradzani byli gorącymi oklaskami przez licznie zgromadzoną na placu rekreacyjnym publiczność, która momentami dołączała do Zespołu. Zwieńczeniem „9. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki” była tradycyjna zabawa taneczna, a do późnej nocy przygrywał „Waldemar Staszczyk”
Prezes Stowarzyszenia - Renata Węgiel w imieniu organizatorów festynu pragnie serdecznie podziękować za sponsoring imprezy oraz pomoc organizacyjną: Zarządowi Powiatu Jaworskiego, w ramach programu upowszechniania kultury, Wójtowi Gminy Paszowice, Państwu Sylwii i Markowi z Baru „India” w Jaworze za catering oraz członkom Stowarzyszenia za wkład finansowy i olbrzymie zaangażowanie przy organizacji festynu.
Tradycyjnie – zapraszamy już za rok na kolejne Święto.