Warsztaty rzemiosła były ostatnim działaniem wspólnego projektu gmin Paszowice i Rapotin (Czechy) „Kalejdoskop sztuki i rzemiosła”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionów Nysa i Glacensis.
Ponad dwudziestoosobowa grupa mieszkańców gminy Rapotin przyjechała w piątek, 25 maja, do Dobkowa – serca Krainy Wygasłych Wulkanów. Na miejsce pobytu wybrano agroturystykę „Villa Greta”, klimatyczny zakątek prowadzony przez pasjonatów regionu – Ewelinę i Krzysztofa Rozpędowskich. Tutaj można spędzić czas w sielskiej atmosferze, nie tylko ciesząc oczy pięknem otoczenia, ale również rozkoszując się smakami lokalnych specjałów. Villa Greta bowiem serwuje kuchnię typu „slow food”, za co już kolejny raz znalazła się w kulinarnym przewodniku „Gault Millau”.
Sobota, 26 maja, rozpoczęła się od odwiedzenia Rzeszówka – wsi wśród lasów- gdzie swoją zielarską zagrodę edukacyjną „Zielony Wulkan” prowadzą Marta i Maciej Zawierucha. Do gości z Czech dołączyła tutaj liczna grupa mieszkańców Wiadrowa, Zębowic i Kwietnik, aby wziąć udział w warsztatach zielarsko – kosmetycznych. Na wędrówkę po okolicznych łąkach zabrała ich instruktorka edukacji przyrodniczej Grażyna Kuras, opowiadając po drodze ciekawostki i legendy o napotkanych roślinach. Z zebranych roślin zrobiono ozdobne kompozycje, a czescy goście nauczyli się dziecięcej zabawy ruchowej, którą wspólnie zaśpiewano i zatańczono na koniec zajęć. Drugą część warsztatów poprowadziła w swoim małym laboratorium Marta Zawierucha. Uczestnicy mogli własnoręcznie przygotować aromatyczne, naturalne pilingi do ciała, wykorzystując do nich zioła, sól kłodawską lub brązowy cukier oraz aromatyczne przyprawy. Podczas pracy można było zaspokoić pragnienie ziołową herbatą, zaparzoną z własnoręcznie zebranych roślin.
Drugą cześć pracowitej soboty polsko – czeska grupa spędziła w Galerii pod Aniołem w Dobkowie, gdzie Bogusława Rudnicka z córkami przygotowała dla nich nie tylko warsztaty pieczenia pysznych rogali z konfiturą z róży, ale przede wszystkim bogaty program zabaw rekreacyjnych, które zintegrowały grupę. Integracja była też celem wspólnej, wieczornej biesiady, na którą obie grupy przygotowały programy artystyczne. KGW w Wiadrowie zaprezentowało fragment bogatego repertuaru kabaretu „0 – 99”, rozpoczynając go Jożinem z Bażin, co było ukłonem w stronę czeskich gości. Natomiast w czeskiej grupie były panie pasjonujące się kulturą Indii, które w pięknych, egzotycznych strojach dały pokaz tańców orientalnych.
Podczas pobytu w Dobkowie nie można było oczywiście ominąć Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej – Centrum Nauki o Ziemi, gdzie uczestnicy projektu spędzili niedzielne przedpołudnie. Po tym niezwykłym miejscu oprowadziła ich Julia Jankowska, dyrektor Zagrody, która w sposób przystępny i interesujący opowiedziała zarówno o walorach przyrodniczych i geologicznych Krainy Wygasłych Wulkanów, jak i o zjawisku wulkanizmu. Program edukacyjny pobytu zakończył spacer „Ptasim traktem”, czyli ścieżką edukacyjną wokół stawu w Pogwizdowie, która powstała w ramach polsko – czeskiego projektu „Pieszo po wiedzę”, realizowanego również partnerstwie z gminą Rapotin.
Smaczny obiad w restauracji „Sokola Rybka” w Sokolej był finałem zarówno trzydniowego pobytu gości z Czech, jak i zakończeniem działań „Kalejdoskopu sztuki i rzemiosła”. - Jednak to na pewno nie koniec naszych wspólnych działań z gminą Rapotin – mówią koordynatorki projektu Agnieszka Bukało (UG Paszowice) i Małgorzata Świderska (GOK Paszowice), które już myślą o dalszej współpracy, rozpoczętej w 2008 roku, czyli trwającej już 10 lat.