Pięćdziesięciu wystawców skorzystało z zaproszenia wójta Sebastiana Oszczędy do wzięcia udziału w 11. Kaczawskim Jarmarku Wielkanocnym, który w ostatnią niedzielę, 25 marca, rozłożył swoje kramy w Paszowicach, inaugurującym tym samym sezon imprez plenerowych w Krainie Wygasłych Wulkanów. Jarmark licznie odwiedzili również samorządowcy zarówno z terenu Partnerstwa Kaczawskiego, jak i z gminy Pakosław w Wielkopolsce.
Ogromną atrakcją była prezentacja czeskiej gminy Rapotin: misternie zdobione pisanki i kraszanki, zabawki z drewna, plecione rózgi, obrazki wykonane metodą „paliczkowania”, czarne baranki, a do tego muzyka ludowa z Moraw w wykonaniu kapeli grającej na stuletnich cymbałach – to wszystko pozwoliło lepiej poznać kulturę i zwyczaje świąteczne naszych południowych sąsiadów. Natomiast bogactwo polskiej tradycji, szczególnie tej kulinarnej, prezentowali wytwórcy produktów lokalnych, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i zespoły ludowe z naszego regionu. Pokazali oni nie tylko świąteczne potrawy i ciasta, ale również miody, sery, pierniki, chleby na zakwasie, wyroby z wikliny, wosku, drewna i całe mnóstwo różnorodnych świątecznych ozdób i dekoracji.
Wystawę stołów wielkanocnych oceniała międzynarodowa komisja konkursowa w składzie: radna Beata Rokosz, Denisa Spillerova, menedżer KKC Rapotin - Czechy; Agnieszka Bukało, UG Paszowice oraz Jolanta Romanowska, GOK Paszowice. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zdobyło Stowarzyszenie Miłośnicy Budziszowa Wielkiego (gm. Wądroże Wielkie), drugie miejsce Stowarzyszenie KLAR (Wielkopolska), trzecie - KGW Małuszów (gm. Męcinka), czwarte - Stowarzyszenie Nasze Janowice (gm. Krotoszyce) i piąte miejsce zespół ludowy „Kukułeczki” (gm. Paszowice). Wyróżnienia otrzymali: Zespół ludowy „Wiadrowianie” (gm. Paszowice), Stowarzyszenie „Lasowiczanie” (gm. Ruja), Stowarzyszenie Nowa Wieś Legnicka (gm. Legnickie Pole) i KGW Stare Rochowice (gm. Bolków). W konkursie na baby i inne ciasta wielkanocne zwyciężyło ciasto „zając wielkanocny” Stowarzyszenia Nasze Janowice. Miejsce drugie zdobyło Stowarzyszenie KLAR z Wielkopolski za ciasto „słonecznik”, trzecie - Stowarzyszenie Miłośników Budziszowa Wielkiego za babkę na mięcie z niespodzianką, a czwarte - Karel Brunec (Czechy) za baranka w czekoladzie. Wyróżniono KGW Małuszów za mazurek wielkanocny i Anielę Pańczak za zestaw ciast świątecznych.
Dzieci odwiedzające Jarmark twórczo spędzały czas podczas animacji plastycznych prowadzonych zarówno przez instruktorki GOKu, jak i podczas malowania na szkle prowadzonego przez Renatę Krawczyk na stoisku Jaworskiego Stowarzyszenia Charytatywnego DAMY RADĘ. Przy okazji robienia świątecznych zakupów można było posłuchać zespołów ludowych: „Pogórzanie”, „Kukułeczki”, „Nowowianki”, „Cichowodzianie” i „Wiadrowianie” oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Fotobudce. Warto dodać, że imprezę wsparł swoimi wyrobami Stanisław Furtak.
Tegoroczny Kaczawski Jarmark Wielkanocny był organizowany w ramach projektu „Kalejdoskop sztuki i rzemiosła” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
Pełna fotorelacja z XI Jarmarku Wielkanocnego w galerii zdjęć.