Z ryżem, szpinakiem, kurczakiem, brzoskwiniami, śliwkami, gruszkami, papryką, a nawet z ogórkami – to tylko niektóre rodzaje pierogów przygotowane przez gospodynie z Dolnego Śląska i Wielkopolski na tegoroczne Święto Pierogów w Paszowicach. Były też i bardziej „egzotyczne” odmiany: po jamajsku i po meksykańsku. Patronem Święta był Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jubileuszowe Święto Pierogów otworzył gospodarz Gminy, Wójt Sebastian Oszczęda, który powitał przybyłych na inaugurację gości, a wśród nich, senatora Krzysztofa Mroza i wicestarostę Powiatu Jaworskiego Arkadiusza Baranowskiego, Starostę Gminy Rapotin Pavla Žerníčka, Jana Rybkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Sekretarz Gminy Pakosław Barbarę Konopkę.
W ciągu dnia w imprezie uczestniczyli także, poseł Elżbieta Witek, poseł Elżbieta Stępień, Burmistrz Jawora Emilian Bera z pracownikami budującymi fabrykę Mercedes Benz oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa.
Nie lada zadanie miała komisja wybierająca najlepsze pierogi w Krainie Wygasłych Wulkanów. Przewodniczył jej Waldemar Jankowski, członek zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, a w degustacji pierogów wspierali go Marek Wojtków, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Ryszard Rzeszowski – doradca Powiatowego Zespołu Doradców w Jaworze. W wyniku skrupulatnego badania walorów smakowych ciasta, farszu, okrasy oraz oryginalności przepisu pierwsze miejsce przyznano Stowarzyszeniu KLAR z Wielkopolski za pierogi „carskie”. Ich ciasto miało ciemnoczerwona barwę, a na farsz składały się pieczarki, papryka i mięso. Stowarzyszenie KLAR – Kawcze Lokalnie Aktywne Razem zdobyło również trzecią nagrodę za pierogi „szmaragdowy tulipan” (z serem feta i szpinakiem) oraz piątą – za pierogi „gruszkowa fantazja”. Miejsce drugie przypadło mieszkance Paszowic Elżbiecie Wojciechowskiej – Tokarz za pierogi „kurczak z kurkami w pierogach schowany”, a czwarte - Stowarzyszeniu „Chojnianki” z gm. Pakosław (Wielkopolska) za pierogi „śliwka w czekoladzie” Natomiast najlepsze pierogi w gminie Paszowice wybierała publiczność, która nagrodziła najbardziej tradycyjne pierogi, czyli ruskie – dzieło pań z KGW w Wiadrowie.
W Turnieju Lepienia Pierogów na czas w tym roku padł bezprecedensowy wynik: aż trzy drużyny uplasowały się na pierwszym miejscu: Stowarzyszenie „Chojnianki”, które w czasie 20 minut 5 sekund ulepiło 146 pierogów; Sołectwo Paszowice (czas 22 minut 5 sekund i 154 pierogi) oraz Stowarzyszenie KLAR (czas 28 minut 9 sekund, 168 pierogów). Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Charytatywne „Damy Radę” (czas 29 minut, 168 pierogów), trzecie – KGW w Słupie (35 minut, 12 sekund i 198 pierogów) oraz czwarte – KGW w Wiadrowie (29 minut 50 sekund, 141 pierogów).
Organizację Święta Pierogów wsparli: Dolnośląska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Angra Kseromatic z Legnicy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, Grupa Producentów Zbóż JAWROL, Bank Spółdzielczy w Jaworze, mBank w Wałbrzychu, PKO BP oddział w Jaworze, Stanisław Furtak- Piekarnictwo, cukiernictwo „Martex” i Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu.
emes