Uwaga!
Jesteś właścicielem obiektu wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków, a usytuowanego w Gminie Paszowice?
Wójt Gminy Paszowice ogłasza nabór 2 nowych partnerów projektowych w ramach 2-giej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Gmina ma prawo do złożenia 10 wniosków do dnia 16. sierpnia 2023 roku.
W poprzednim naborze dofinansowanie otrzymał jeden projekt gminny i jeden projekt dotacyjny. Gmina przewiduje złożenie 2 wniosków na obiekt będący własnością Gminy oraz 8 wniosków na inne obiekty nie będące własnością Gminy.
Szczegóły w załącznikach.
Wójt Gminy Sebastian Oszczęda ogłasza nabór 2 propozycji wniosków, które w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zostaną złożone na inne obiekty będące własnością parafii, osób prywatnych, stowarzyszeń i innych podmiotów.
Zgodnie z założeniami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Gmina może wnioskować o udzielenie dofinansowania, które zostanie przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z udzieleniem przez Gminę dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami tj. na wykonanie prac konserwatorskich,
restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Wnioski na drukach jak w załączeniu należy złożyć do dnia 9 sierpnia 2023 r., do godz. 15.00. Decyduje data (i godzina) wpływu do sekretariatu Urzędu Gminy Paszowice, Paszowice 137, 59-411 Paszowice
Wnioski należy złożyć w wersji papierowej z załącznikami, oraz w wersji elektronicznej, edytowalnej na email sekretarz@paszowice.pl
Wniosek powinien być wypełniony czytelnym pismem lub na komputerze. Wniosek traktuje się jako kompletny, jeśli zawiera wskazane załączniki oraz dostarczono wersję elektroniczną edytowalną, którą będzie można przenieść do generatora.
Wniosek musi być opieczętowany i podpisany przez osobę/osoby, która/e jest właścicielem lub która, zgodnie z postanowieniami statutu lub innego aktu jest/są uprawniona/e do reprezentowania podmiotu i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych oraz zawierania umów.
Do wniosku należy dołączyć:
- dokument potwierdzający wpis do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
- dokument potwierdzający prawo dysponowaniem zabytkiem (akt notarialny, wypis z ewidencji gruntów, inne)
- posiadane pozwolenia (jeżeli są)
- posiadane nakazy konserwatorskie lub budowlane (jeżeli są)
Po wskazanym terminie naboru wniosków zostanie sporządzona lista rankingowa. O ostatecznym jej kształcie zdecyduje komisja konkursowa wg kryteriów:
Wiek zabytku – maks. 5 pkt. (wg skali – 1901- i później – 1 pkt., 1851 – 1900 – 2 pkt., 1801 – 1850 – 3 pkt., 1751 – 1800 – 4 pkt., 1700 – 1750 i dawniej – 5 pkt.).
Zabytek w rejestrze zabytków – 2 pkt. (rejestr na stronie internetowej https://wosoz.ibip.wroc.pl/public/?id=2589 )
Zabytek w ewidencji zabytków – 1 pkt. (ewidencja na stronie internetowej https://wosoz.ibip.wroc.pl/public/?id=2589 )
Posiadanie na wskazany we wniosku zakres aktualnego, prawomocnego pozwolenia na budowę, pozwolenia konserwatorskiego – 1 pkt.
Posiadanie aktualnego zalecenia (nakazu) konserwatorskiego lub budowlanego dot. pilnego zabezpieczenia (prac ratowniczych) zabytku – 2 pkt.
Maksymalnie – 10 pkt.
Uwaga! W przypadku równej ilości punktów o pozycji na liście rankingowej zdecyduje kolejność wpływu wniosku do Urzędu.
Od rozstrzygnięcia naboru nie ma odwołania.
Dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej będącej właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do w/w rejestrów albo posiadająca taki zabytek w trwałym zarządzie.
Każdy z Partnerów może złożyć jeden wniosek dla zabytku w ramach jednego z poniższych limitów:
- do 150 tys. zł
- do 500 tys. zł
- do 3,5 mln zł.
Uwaga, wysokość dotacji wynosi do 98% wartości zadania inwestycyjnego, Wnioskodawca musi zapewnić wkład własny w wysokości 2%.
Dodatkowe ważne informacje!
1. Przyznanie dotacji będzie zależało od otrzymania przez Gminę Paszowice dofinansowania ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
2. Udzielenie dotacji nastąpi na podstawie umowy o udzielenie dotacji podpisanej pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą Paszowice, która będzie regulowała szczegółowe i ostateczne warunki realizacji, finansowania i rozliczania zadania.
3. Zadanie powinno być́ zrealizowane z zasadami określonymi w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
4. Szczegółowe informacje dotyczące programu dostępne są : https://www.bgk.pl/polski-lad/
5. Informacji w sprawie naboru udziela w godzinach pracy Sekretarz Gminy Zbigniew Mosoń, tel. 76/ 870-17-92 wew. 72 , email: sekretarz@paszowice.pl