Gmina Paszowice kontroluje jakość powietrza!
Na skwerze przy Urzędzie Gminy w Paszowicach oraz przy remizie strażackiej w Wiadrowie stanęły tajemnicze urządzenia, to EkoSłupki służące do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza, za pomocą koloru światła na terenach otwartych. Każdy EkoSłupek został wyposażony w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.
- EkoSłupek służy zwiększaniu świadomości społecznej naszych mieszkańców na temat jakości powietrza, a także ostrzega kolorem światła przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami na terenach otwartych - wyjaśnia Wójt Sebastian Oszczęda. – Lokalizacja, którą wybraliśmy dla urządzeń, nie jest przypadkowa. Zamontowane zostały w sąsiedztwie placówek oświatowych oraz budynków użyteczności publicznej, tak aby jak największa ilość mieszkańców naszej gminy mogła obserwować stan jakości powietrza, którym oddychamy. Zakup urządzenia został w całości sfinansowany z Programu rządowego „Czyste powietrze”, w ramach promocji Programu – dodaje Wójt.
Ledy na EkoSłupku mogą przybierać sześć kolorów, od żywej zieleni przez żółty, pomarańczowy, aż po ciemnoczerwony. Kolor zielony oznacza, że jakość powietrza jest bardzo dobra, a warunki sprzyjają wszelkim aktywnością na wolnym powietrzu. Kolor pomarańczowy to znak, że jakość powietrza jest dostateczna, a zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci, należy wtedy ograniczyć aktywności na wolnym powietrzu. Kolor czerwony oznacza bardzo złą jakość powietrza, negatywnie wpływającą na zdrowie i należy ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Jak zaobserwowaliśmy, EkoSłupki w Gminie Paszowice zazwyczaj mają kolor zielony!
Szczegółowe wyniki pomiarów stężenia zanieczyszczeń w powietrzu dokonywanych przez wybrane EkoSłupki można odczytywać za pomocą aplikacji mobilnej EkoSłupek oraz dokonywać ich analizy na stronie internetowej: https://ekoslupek.pl/mapa/