Kończą się konsultacje ogólnopolskiego Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy. Plan ten uwzględnia kilkadziesiąt dużych inwestycji, które mają przeciwdziałać skutkom braku wody.
Susza, obok powodzi, jest jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Aby w przyszłości nie zabrakło nam wody, w odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości, musimy już teraz przeciwdziałać skutkom suszy. Właśnie powstaje plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). To pierwszy dokument planistyczny o randze krajowej. Jego opracowanie wynika z postanowień dyrektyw i wytycznych unijnych, a także przepisów prawa krajowego (art. 184 ustawy Prawo wodne). Plan przeciwdziałania skutkom suszy będzie miał rangę rozporządzenia Ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
Gmina Paszowice zgłosiła dwa zadania: Zbiornik Grobla – Pogwizdów i Zbiornik Kwietniki. Poniżej uzasadnienie do wniosku o wpisanie zadań na listę zadań w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych w celu zwiększania m.in. retencji i wspierające przeciwdziałanie skutkom suszy – zadania wytypowane z Programu Planowanych Inwestycji PGW WP na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 r. (stan na 2019 r.)
„Obszar gminy Paszowice jest poważnie narażony na niebezpieczeństwo wylewów rzek i potoków. Najpoważniejsze powodzie miały miejsce w latach 1977 i 1997, mniejsze wylewy wód zdarzały się znacznie częściej. Występujące zagrożenie powodziowe wymaga realizacji na obszarze gminy inwestycji przeciwpowodziowych (zbiorników retencyjnych) oraz odbudowy zdewastowanego kanału ulgi. By zapewnić gminie ochronę przed tym zagrożeniem, na Nysie Małej zaplanowano budowę zbiornika retencyjnego. W latach osiemdziesiątych - oprócz funkcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego - przypisywano, jako równorzędną funkcję zaopatrzenia okolicznych wsi w wodę pitną. Aktualnie jako wiodącą przyjmuje się dla zbiornika funkcję ochronną, jako dodatkowe - zaopatrzeniową i rekreacyjną. Założenia te przesądzają, że projektowany zbiornik nie może być zbiornikiem suchym, lecz musi posiadać utrzymywane stałe piętrzenie. Rozwiązanie takie stwarza wprawdzie określone problemy natury ekologicznej - przekształcenie ekosystemów leśnych i łąkowych wzdłuż brzegów zbiornika, przerwanie istniejących w ich ramach powiązań, potrzeba zapewnienia możliwości migracji ryb. Do stron pozytywnych realizacji zbiornika zaliczyć można natomiast uatrakcyjnienie krajobrazu gminy i umożliwienie rozwoju funkcji rekreacyjnych. Bardzo istotną kwestią jest wybór lokalizacji zbiornika. Ukształtowanie terenu oraz potrzeba ochrony wsi Grobla i Kwietniki wskazują, że najlepsze miejsce dla niego znajduje się powyżej wsi Grobla. Taką lokalizację przyjęto w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Paszowice z 1988 r. Lokalizacja zapory w pobliżu przysiółka Kamienica powodowała, że zbiornik retencyjny miał mocno rozczłonkowany kształt. Opracowany w 1995 r. i zatwierdzony w grudniu 1997 r. Plan Ochrony Parku Krajobrazowego „Chełmy” ogranicza wielkość zbiorników retencyjnych, jaki mogą być lokalizowane na terenie Parku do 1 mln m3 . Uwzględniając to ograniczenie opracowano na zlecenie Regionalnego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Legnicy studium lokalizacji zbiornika retencyjnego „Grobla” (jednostka autorska: Instytut Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu) - sugeruje ono budowę zbiornika zasadniczego oraz dwóch zbiorników wstępnych - na Nysie Małej oraz jej lewobrzeżnym dopływie - Młynówce. Lokalizacja przyjęta w niniejszym studium opiera się na wyżej wymienionej koncepcji, z istotnymi modyfikacjami. Zrezygnowano ze zbiornika wstępnego na Młynówce, ze względu na jego położenie najdalej wewnątrz kompleksu leśnego i relatywnie mniejsze znaczenie w ochronie przeciwpowodziowej gminy. Zaporę zbiornika wstępnego na Nysie Małej przesunięto około 300 m w kierunku południowym, w celu ochrony kilku drzew - pomników przyrody. Wokół zbiornika wstępnego (po jego zachodniej stronie) przewiduje się lokalizację funkcji rekreacyjnej.
Parametry projektowanych zbiorników są następujące: zbiornik suchy piętrzenie powodziowe - 4,76 mln m3 zbiornik wstępny (napełniany) piętrzenie stałe - 0,36 mln m3 (szac.) piętrzenie powodziowe - 1. 12 mln m3 (szac.)
Dla pełniejszego zabezpieczenia gminy przed powodzią w studium wy - znaczono również lokalizację zbiornika retencyjnego na Przyłęcznicy (dopływ Nysy Małej) - pomiędzy miejscowościami Pogwizdów i Kwietniki. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej, zbiornik „Kwietniki” ma pełnić również funkcję hodowlaną. Całkowita kubatura zbiornika szacowana jest na 0,60 mln m3 . Wraz z podjęciem opracowania planów miejscowych w/w zbiorników wodnych, wymagane dokonanie zmiany planu ochrony Parku Krajobrazowego „Chełmy”, w związku z pozytywną opinią Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Ponadto na terenach bezpośrednio przylegających do powierzchniowych 66 wód publicznych - należałoby uwzględnić wytyczne określone w odpowiednich aktach prawa".