W ostatnim miesiącu trwania projektu pt. „Dawniej Długa Wieś, dziś Pogwizdów – przyjedź i zwiedź!” w świetlicy wiejskiej w Pogwizdowie miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało spotkanie podsumowujące.
Projekt realizowany był przez 5 miesięcy – od 5 czerwca do końca października przez KGW Pogwizdów wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Stowarzyszenia Kaczawskiego oraz Bank Spółdzielczy w Jaworze.
Spotkanie otworzyła przewodnicząca KGW Pogwizdów Katarzyna Bącal i w swoim przemówieniu opowiedziała o celach i założeniach projektu, przypomniała o zorganizowanych spotkaniach dla lokalnej społeczności (wycieczkach po Pogwizdowie, dyskusjach międzypokoleniowych, pikniku rodzinnym, pracach porządkowych na terenie cmentarza ewangelickiego, w parku i wokół ruin pałacu, konkursach plastycznym oraz wiedzy o Pogwizdowie), a także podkreśliła efekty osiągnięte dzięki pozyskanemu dofinansowaniu. Dzięki otrzymanemu wsparciu z programu Działaj Lokalnie udało się wydrukować 300 pocztówek z krajobrazem i motywami Pogwizdowa, zakupić i zamontować 3 stojaki rowerowe oraz 8 tablic informacyjnych w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim. Stojaki rowerowe zamontowano przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz przed świetlicą wiejską. Natomiast 8 tablic informacyjnych ulokowano przy najważniejszych obiektach w Pogwizdowie, do których wg organizatorów i realizatorów projektu należą: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św., kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, cmentarz ewangelicki, park i ruiny pałacu, szkoła, schronisko młodzieżowe, świetlica wiejska oraz pomnik 800-lecia Pogwizdowa.
Przy okazji spotkania podziękowano wszystkim uczestnikom, wolontariuszom, darczyńcom i ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do realizacji projektu, tj. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów, społeczność Pogwizdowa i sąsiednich miejscowości, panie z KGW Pogwizdów, Gmina Paszowice, Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach, ksiądz proboszcz Marek Kruk, sołtys Marian Felsztyński, Ochotnicza Straż Pożarna w Pogwizdowie, Zespół Ludowy "Kukułeczki", Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Pogwizdowie, Krzysztof Kowalczyk, Muzeum Regionalne w Jaworze, Nowa Gazeta Jaworska, Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”, telewizja TV Regionalna.pl, Nadleśnictwo Jawor, Sudecka Zagroda Edukacyjna, Radosław Popławski, Michał Łuksin, Daniel Sawa, Przemysław Dygas, Marcin Dul, Zbigniew Mosoń, Przemysław Gaweł, Kazimierz Bącal, Jacek Grosiak, Szczepan Bącal, Janusz Radowski, a także sympatycy KGW Pogwizdów oraz wolontariusze uczestniczący w projekcie.
Projekt zakładał organizację zajęć i spotkań połączonych z międzypokoleniową dyskusją na temat historii i dziejów Pogwizdowa, uczestnicy mieli okazję poszerzenia swojej wiedzy o wsi, umocnienia przynależności i identyfikacji z miejscem zamieszkania. Realizatorzy chcieli również zachęcić do bliższego poznania Pogwizdowa, jego walorów turystycznych i historycznych, wzbudzić zainteresowanie otaczającą architekturą, organizując piesze wycieczki po Pogwizdowie, których było 4. Ważnym wydarzeniem był również piknik rodzinny, który przyciągnął wielu gości. Zaprezentowano wówczas wystawę zdjęć, pocztówek, map, artykułów itp. o Pogwizdowie, nowe pocztówki, nowe dwie aktualne mapy Pogwizdowa – jedną wykonaną ręcznie, a drugą graficznie komputerowo, prace oddane na konkurs plastyczny pt.: „Mój Pogwizdów” oraz przeprowadzono konkurs wiedzy o Pogwizdowie. Dla zwycięzców konkursów przyznano dodatkowo nagrody specjalne w postaci puzzli z motywami Pogwizdowa, które ufundował Michał Łuksin.
Przy okazji działań w ramach tegorocznego projektu realizatorzy nawiązali także do zeszłorocznego projektu pt.: „Kartofel w Pogwizdowie – jedzcie wszyscy na zdrowie!” organizując m.in. zabawy z ziemniakiem w roli głównej, prezentując naczynia wykonane z gliny podczas warsztatów lepienia z gliny w 2018 r. oraz serwując liczne potrawy ziemniaczane, m.in. babkę ziemniaczaną, chlebek ziemniaczany, pizzę z ziemniakami, placki ziemniaczane z gulasze, pieczonego dzika z ziemniakami, ziemniaki z parnika, samodzielnie przygotowane frytki, ziemniaki pieczone w ognisku czy ciasto ziemniaczane z toffi. Zapewniono wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na spotkaniu podsumowującym projekt przeprowadzono również zabawy z ziemniakami w roli głównej, a także zabawy dot. Pogwizdowa i jego znajomości. Atmosfera była radosna, goście raczyli się również potrawami z ziemniaków przygotowanymi przez panie z KGW Pogwizdów oraz pysznym tortem z motywem mapy Pogwizdowa przygotowanym przez Patrycję Kubiak. Efekty realizacji projektu pt.: „Dawniej Długa Wieś, dziś Pogwizdów – przyjedź i zwiedź!”z programu Działaj Lokalnie są bardzo dużym osiągnięciem i wielką radością dla KGW Pogwizdów oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów.