Piękna słoneczna pogoda, wysyp grzybów w lesie oraz wyjątkowo słaby urodzaj śliwek to akcenty tegorocznego „10. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki”, które odbyło się w tradycyjnie w Nowej Wsi Wielkiej, przy finansowym wsparciu Powiatu Jaworskiego oraz Gminy Paszowice.
Gośćmi festynu byli: Marszałek Sejmu RP – Elżbieta Witek, Przewodniczący Rady Powiatu w Jaworze – Roman Sadowski, Członek Zarządu Powiatu – Stanisław Witek, Wójt Gminy Paszowice – Sebastian Oszczęda, radni Gminy Paszowice na czele z Przewodniczącą – Beatą Rokosz, Sekretarz Gminy - Zbigniew Mosoń.
Nie zabrakło stałych przyjaciół i bywalców festynu, którzy licznie przybyli na tradycyjną zupę grzybową z prawdziwków i kurek, różnorodne ciasta ze śliwką w roli głównej oraz smakowity kompot z tych owoców. Pomimo wyjątkowo suchego lata i początku złotej jesieni w tym roku, los podarował grzybiarzom niebywałą okazję do zaprezentowania swoich zbiorów podczas festynu w postaci dorodnych prawdziwków. Nie zawiedli, jak zwykle biegacze. Zjawili się na kolejnym Prawdziwkowym Biegu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Paszowice, w kategorii kobiet i mężczyzn. Reprezentowali Jawor, Świerzawę i Janowice Wielkie. Bieg został zorganizowany przy aktywnym udziale Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jaworzanie”, które reprezentował Prezes – Jan Czekiel, a jego laureatami zostali:
I miejsce w kategorii kobiet – Anna Świerk
II miejsce – Katarzyna Łazarowicz
III miejsce – Krystyna Świerk
I miejsce w kategorii mężczyzn – Andrzej Rydz,
II miejsce – Adam Kołodziejczyk
III miejsce – Seweryn Świerk
Puchary dla zwycięzców ufundował Wójt Sebastian Oszczęda, a o pozostałe nagrody, w tym dyplomy, nagrody rzeczowe, zadbali członkowie Stowarzyszenia.
Podczas festynu rozstrzygnięto także dwa konkursy kulinarne na potrawę z grzybów oraz ze śliwek.
Wśród potraw ze śliwki, Jury w składzie – Teresa Mikielewicz, Krystyna Ostapiuk i Michał Łyczkowski, najwyżej oceniło knedle śliwkowe Janiny Rogowskiej. Drugie miejsce zajął Kazimierz Rogowski za wino śliwkowe i nalewkę, a trzecie Róża Opala za powidła śliwkowe. W kategorii „potrawa z grzybów” najwyższe noty otrzymała Maria Sinkowska za pasztet mięsno-grzybowy z sosem śliwkowym, drugie miejsce przypadło Annie Cymbaliście za zupę grzybową, a trzecie – Patrycji Kupiec za wegański pasztet grzybowy. Jury przyznało także wyróżnienie za wyjątkowo pięknie przystrojony prawdziwkami i mchem koszyczek Róży Opali.
O ucztę dla ducha zadbał Zespół Akordeonowy „Ojciec i Synowie” z Legnicy, a także młoda gwiazda wokalna – Alan Cymbalista z Nowej Wsi Wielkiej w repertuarze Johnnego Casha. Wykonawcy nagradzani byli gorącymi oklaskami przez licznie zgromadzoną na placu rekreacyjnym publiczność. Zwieńczeniem „10. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki” była tradycyjna zabawa taneczna, a do późnej nocy przygrywał Waldemar Staszczyk.
Prezes Stowarzyszenia - Renata Węgiel w imieniu Zarządu i organizatorów festynu pragnie serdecznie podziękować za sponsoring imprezy oraz pomoc organizacyjną: Zarządowi Powiatu Jaworskiego, w ramach programu upowszechniania kultury, Wójtowi Gminy Paszowice, Panu Markowi Szablewskiemu z Klubokawiarni „India” w Jaworze za catering oraz członkom Stowarzyszenia za wkład finansowy i olbrzymie zaangażowanie przy organizacji festynu. Szczególne podziękowanie należy się także Mirkowi Tosiowi, Jego Rodzinie i przyjaciołom za oprawę muzyczną i wokalną podczas imprezy.
Tradycyjnie – zapraszamy już za rok na kolejne Święto.