Sierpniowe podsumowanie lokalnych działań w Pogwizdowie
Pierwsza połowa sierpnia była bardzo aktywna dla mieszkańców Pogwizdowa, a to za sprawą organizowanych działań w ramach projektu pt.: "Dawniej Długa Wieś, dziś Pogwizdów - przyjedź i zwiedź!" z programu Działaj Lokalnie. Projekt realizuje Koło Gospodyń Wiejskich w Pogwizdowie wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów.
W piątek 9 sierpnia odbyło się spotkanie w celu podsumowania wiedzy, powspominania dawnych dziejów i ważnych wydarzeń z historii Pogwizdowa, zapoznania się z dotychczas zgromadzonymi materiałami i zdjęciami o wsi oraz planowania kolejnych wydarzeń. Na drugi dzień w sobotę 10 sierpnia zorganizowano prace porządkowe na terenie cmentarza ewangelickiego, podczas których przez kilka godzin ciężko pracowała grupa 19 osób, by poprawić stan tego obiektu i terenu. Zwieńczeniem porządków było wspólne ognisko oraz poczęstunek na Polanie pod Gwiazdami. Natomiast w poniedziałek 12 sierpnia miała miejsce CZWARTA już wycieczka po Pogwizdowie - rozpoczęła się od najcenniejszego obiektu zabytkowego w Pogwizdowie, jakim jest romański kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. z przełomu XII / XIII w., a zakończyła się na końcu miejscowości w stronę Jeżowa i Jeleniej Góry. Piątek - 16 sierpień - był podwójnie aktywny, ponieważ najpierw od godz. 15:00 organizatorzy wraz z wolontariuszami uczestniczącymi w działaniach projektu podjęli się prac porządkowych w parku oraz wokół ruin pałacu z XIX w. Praca była również ciężka, ponieważ są to tereny zaniedbywane przez lata - niestety. Ale miejmy nadzieję, że dzięki akcjom podobnym jak wyżej opisana, sytuacja ulegnie zmianie na lepsze oraz nastąpi poprawa wizerunku tych miejsc. W pracach uczestniczyły także dzieci. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że wśród mieszkańców zauważalna jest potrzeba zmian i dbania o swoją małą ojczyznę, a te cechy możemy wspólnie przekazywać młodszym pokoleniom. Do pomocy przy pracach porządkowych włączyła się również Gmina Paszowice, za co realizatorzy projektu są bardzo wdzięczni. Następnie na zakończenie prac przygotowano ognisko oraz poczęstunek dla uczestników projektu, chcąc im w ten sposób podziękować za aktywny udział. Jeszcze tego samego dnia ok godz. 19 rozpoczęła się pogadanka o Pogwizdowie, którą rozpoczęła przewodnicząca KGW Pogwizdów - Katarzyna Bącal, a w dalszej części poprowadził ją Przemysław Dygas - wieloletni mieszkaniec i fascynat Pogwizdowa, nauczyciel historii. Przywołał on całą historię wsi - jej początki, rozwój i zmiany na przestrzeni wieków, omówił dzieje kościoła katolickiego, kościoła ewangelickiego, cmentarza ewangelickiego, szkoły podstawowej, pałacu i villi, poczynania poszczególnych właścicieli Pogwizdowa, urzędujących pastorów przy kościele ewangelickim, podkreślił wartość i bogactwo Pogwizdowa oraz walory krajoznawcze. To było bardzo wyjątkowe spotkanie, a wszyscy obecni słuchali tych opowieści w pełnym skupieniu, z wielkim zainteresowaniem, a także podziwem dla prowadzącego i jego wiedzy.
Obecnie organizatorzy pracują m.in. nad przygotowaniem tablic informacyjnych oraz planowaniem pikniku rodzinnego, który podsumuje działania zorganizowane w ramach projektu (termin będzie ogłoszony wcześniej). Prace porządkowe na terenie cmentarza ewangelickiego, parku oraz wokół ruin pałacu będą kontynuowane wstępnie na jesień bieżącego roku. Organizatorzy przypominają o trwającym konkursie plastycznym pt.: "Mój Pogwizdów" (technika i format prac - dowolny) - prace można oddawać do 08.09.2019 r. Zapraszamy do udziału i śledzenia kolejnych przedsięwzięć.